Kraina geograficzna jest piękna i urokliwa. To polskie góry znajdujące się na samiutkim cypelku południowo-wschodnim. Warto przyjechać tutaj zwłaszcza jesienią, kiedy liście na bukach poczerwienieją, wtedy krajobraz tej krainy nabiera niepowtarzalnej urody. Malownicze pagórki nabierają magicznego piękna.
W tych jeszcze dosyć dzikich, miejscami wręcz dziewiczych terenach zobaczyć można wiele niespotykanych w innych częściach Polski odmian zwierząt, np. największego europejskiego węża Eskulapa, ale i żubry, jelenie, niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki, a od 2007 roku również koniki polskie.
Połoniny Caryńska oraz Wetlińska to najbardziej znane i uczęszczane przez turystów cele szlaków wędrówek pieszych. Nie bez powodu. Jako nastolatka przemierzyłam te trasy i pamiętam do dziś, jak czułam się lekko i cudownie podczas tamtych wycieczek. Klimat tych gór jest wyśmienity, nie jest tak ostry, jak w wysokich górach, ale łagodniejszy. Ja czułam się tam na prawdę wspaniale. Najwyższym szczytem gór jest Tarnica licząca 1346,2 metry nad poziomem morza, która stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w polskich Bieszczadach.
Bieszczady mają bardzo wiele do zaoferowania zarówno osobom szukającym wrażeń, jak i chcącym odpocząć i odsapnąć w spokoju. Sporty wszelkiego rodzaju kuszą zwolenników aktywnego spędzania czasu. Wspomniane wędrówki piesze po połoninach, ale i lasach, ciekawych miejscowościach, sprawiających wrażenie, że czas się w nich zatrzymał, drewniane cerkwie, kapliczki to tylko kilka ciekawostek, które można napotkać na tych terenach. Jazda konna, na nartach, czy rowerze to łagodniejsze formy aktywności fizycznej, które można uprawiać w Bieszczadach. Również miłośnicy sportów ekstremalnych znajdą tutaj coś dla siebie (np. loty szybowcem lub paralotnią).
Szukający spokoju i ciszy znajdą je w Bieszczadach na pewno. Wystarczy zejść ze szlaku turystycznego i usiąść gdzieś na polanie w lesie, posłuchać śpiewu ptaków, a przy odrobinie szczęścia (lub nieszczęścia ;)) zaobserwować dziką zwierzynę. Tutaj w zaciszu malowniczych krajobrazów można znaleźć wyjątkowy dworek z ubiegłego stulecia z nowoczesnym spa, w którym relaks i prywatność pisane są dużą literą. Dla każdego coś miłego.
Do innych bieszczadzkich atrakcji należą malownicze mniejsze wodospady, jaskinie, ale i sztuczne Jezioro Solińskie oraz rejs statkiem spacerowym po nim. Będąc w tych terenach, warte zwiedzenia są również Klasztor w Zagórzu, Kamień Leski oraz Skansen w Sanoku.
Wszystkie zdjęcia znajdujące się w naszej galerii o Bieszczadach są autorstwa fotografa Konrada Chudzika. Dziękujemy bardzo za udostępnienie ich na naszym portalu. (https://www.facebook.com/chudzikkonradcyprian/?fref=ts)